2016 AWARDS

World Ballet Art Competition Niagara Falls Finals (Fall 2016)

  • Quinn Starner – 1st Place Classical and Contemporary
  • Alexandra Manuel – 2nd Place Classical and Contemporary
  • Lauren White – 2nd Place Contemporary
  • Maren Goddard – Award for Potential in Contemporary

World Ballet Art Competition Regional – Indianapolis (Fall 2016)

  • Best School Award – Indiana Ballet Conservatory
  • Best Teacher – Founding Artistic Director Alyona Yakovleva-Randall and Tatiana Pali
  • Best Choreographer – Sergey Sergiev and Brooke Napier
  • Best Ensemble – Sleeping Beauty
  • David Wright – 1st Place Classical, Best Technique Award
  • Lauren White – 1st Place Classical and 2nd Place Contemporary, Best Artist Award
  • Quinn Starner – 1st Place Contemporary and 3rd Place Classical, Best Appearance Award
  • Alexandra Manuel – 1st Place Classical and Contemporary, Best Potential Award
  • Maren Goddard – 2nd Place Contemporary and Classical
  • Abigail Kimball – 1st Place Classical and 2nd Place Contemporary
  • Sam Greene – 1st Place Contemporary

YAGP NYC Finals

  • Samuel Gest – Silver Medal Junior Men & Top American Junior Male

American Dance Competition | International Ballet Competition

  • Julia Rust – Fernando Bujones Excellence Award, 4th Place Classical, Top 15 Contemporary
  • Morgan Rust – 2nd Place Contemporary, 7th Place Classical

YAGP Regional – Indianapolis

  • Outstanding School
  • 1st Place Large Ensembles
  • 2nd Place Small Ensemble – Morgan Rust & Samuel Gest
  • Youth Grand Prix – Samuel Gest (Houston)
  • Hope Award – Alexandra Manuel
  • Julia Rust – 1st Place Junior Classical & 2nd Place Junior Contemporary 
  • Morgan Rust – 1st Place Junior Classical (Chicago)
  • Sydney Revennaugh – 1st Place Contemporary 
  • Rachel Schultz – 2nd Place Senior Classical & Top 12 Senior Contemporary (Chicago)
  • Justin Hamilton – 2nd Place Pre-Competitive Classical & Top 12 Contemporary
  • Samara Sharp – 3rd Place Pre-Competitive Contemporary 
  • Sam Greene – Top 12 Pre-Competitive Contemporary
  • Maren Goddard – Top 12 Junior Classical & Contemporary
  • Tyler Parnella – Top 12 Senior Contemporary & Top 24 Senior Classical
  • Lauren White – Top 12 Senior Classical & Contemporary
  • Jillian Schene – Top 12 Junior Classical
  • Tanner Frisbey – Top 12 Senior Contemporary
  • Katie Reynolds – Top 12 Senior Contemporary
  • Alaina Hogan – Top 24 Junior Classical

World Ballet Art Competition Toronto Finals

  • Best Teacher Award – Alyona Yakovleva-Randall
  • Alexandra Manuel – 1st Place Classical, 2nd Place Contemporary