Major Awards and Accomplishments

Connor Hamilton

Connor Hamilton, Gold Medal Winner at Indianapolis International Ballet Competition 2015 – photo by Gene Schiavone

  • Outstanding School, YAGP Regional, 2011, 2013, 2014, 2015
  • Outstanding Teacher – Alyona Yakovleva-Randall, YAGP Regional 2006
  • Outstanding Teacher – Tatiana Pali, YAGP Regional 2004 & 2007
  • Outstanding Choreographer – Sergey Sergiev, YAGP Regional 2009, 2012, 2015
  • Choreography Award – Sergey Sergiev, World Ballet Competition 2010
  • Gold Medal & “Laureate” – Miko Fogarty, Moscow International Ballet Competition 2013
  • Gold Medal Lower Level – Connor Hamilton, Indianapolis International Ballet Competition 2015
  • Silver Medal – Miko Fogarty, Varna International Ballet Competition 2014
  • Silver Medal Upper Level – Julia Rust, Indianapolis International Ballet Competition 2015
  • Bronze Medal Upper Level – Morgan Rust, Indianapolis International Ballet Competition 2015
  • Bronze Medal Professional Div – Tuesday Mayhew, World Ballet Competition 2010y
  • Top 12 Junior Women – Connor Hamilton, YAGP International Finals 2015
  • Top 12 Pre-Competitive Men – Ethan Holder, YAGP International Finals 2014
  • Top 12 Ensemble – YAGP International Finals 2012
  • Youth Grand Prix – Timoor Afshar, YAGP Regional 2011
  • Hope Award – Demitra Bereveskos, YAGP Regional 2011
  • Gold Medal – Ensembles - World Ballet Competition 2010
  • 1st Place Ensembles, YAGP Regional 2011, 2012, & 2014
  • 2nd Place Pas de Deux, YAGP Regional 2014 & 2015
  • 3rd Place Pas de Deux, YAGP Regional 2015
  • 2nd Place Small & Large Ensembles, YAGP Regional 2013
  • Numerous 1st, 2nd, 3rd, and Top 12 Placements at YAGP – Solos & Ensembles

Students trained by the IBC Faculty have received numerous scholarships to over 30 of the top pre-professional ballet programs in the United States and abroad, as well as scholarships to some of the finest university dance programs in the world.

This instruction has also produced graduates who have gone on to receive trainee positions, apprenticeships, and professional contracts with the Arts Ballet Theatre of Florida, Atlanta Ballet, Ballet Internationale, Ballet West, Indiana Ballet Company, Birmingham Royal Ballet, Boston Ballet, Cincinnati Ballet, Dutch National Ballet, Joffrey Ballet, Los Angeles Contemporary Ballet, Metropolitan Classical Ballet, Milwaukee Ballet, Nashville Ballet, and North Carolina Dance Theater.

Other notable accomplishments of our faculty and students include:

Julia Rust

Julia Rust, Silver Medal Winner at Indianapolis International Ballet Competition 2015 – photo by Gene Schiavone.

Alyona Yakovleva-Randall, Artistic Director – Grand Ballerina of the Russian Conference for Young Scientists and Specialists; Outstanding Teacher at YAGP (2006); Outstanding School and 2nd Place Small & Large Ensembles at YAGP Regional (2013); Outstanding School and 1st Place Ensemble awards at YAGP Regional (2007; 2009; 2010; 2011; 2014); 1st Place Ensembles at YAGP Regional (2012); Top 12 Ensemble at YAGP International NYC Finals (2012); Recipient of the Arts Council of Indianapolis Artist Fellowship Renewal (2009-2010)

Tatiana Pali, Academy Principal & Ballet Mistress – Gold Medal at the prestigious International Ballet Competition in Varna, Bulgaria; “Best Ballerina of the Year in Moscow” in 1991; YAGP Outstanding Teacher (2004; 2007)

Sergey Sergiev, Gentlemen’s & Contemporary Instructor/Choreographer – Outstanding Choreographer at YAGP (2009; 2012; 2014); Top 12 Ensemble at YAGP International NYC Finals (2012); Gold Medal in the Choreography Category at WBC (2010); 3rd Prize at the Bulgarian National Ballet competition in the name of Anastos Petrov (1993)

Hailey Agran, Academy Director & Head of Preparatory Division – Russian Pointe USA National Youth Ballet Competition 2007, scholarships to Mercyhurst College (PA) and Birmingham-Southern College (AL)

Tuesday Mayhew – Bronze Medal, Professional Category at WBC (2010); Top 12 Finalist, Senior Division, at YAGP NY Finals (2005); Grishko Model Search Award (YAGP 2005)

Mary Ann Schaefer – Jury Prize, Pre-Professional Category at WBC (2010); 1st Place, Junior Classical Division, at YAGP SC Regionals (2007)

Abigail Matthews – 1st Place, Senior Contemporary Division, at YAGP Indianapolis Regionals (2011); 2nd Place, Senior Contemporary Divison, at YAGP Chicago Regionals (2009)